چيد آذين

چيد آذين

دكوپاژ

يكي از راه هاي تزيين لوازم منزل با هنر خودتان به شيوه اي كاملا منحصر به فرد و تك، استفاده از تكنيك دكوپاژ است. دكوپاژ هنري نسبتا ساده است كه با كمي تمرين و اين آموزش ساده مي توانيد ياد بگيريد و از آن براي تزيين بسياري از لوازم از جمله جعبه هاي چوبي، قاب عكس، جعبه دستمال كاغذي، سيني، جعبه چاي تي بگ استفاده كنيد و با استفاده از آن يك ست كامل هنري و منحصر به فرد براي منزلتان درست كنيد.

دكوپاژ چيست؟

دكوپاژ واژه اي فرانسوي است به معني نوعي از كاردستي كه در آن تكه هاي بريده شده كاغذ، دستمال كاغذي يا كاغذ هاي مخصوص دكوپاژ روي يك شي چسبانده شده و نهايتا سطح كار با وارنيش يا اسپري ضد آب مي شود.

وسايل مورد نياز دكوپاژ

جعبه چوبي

چسب دكوپاژ

وارنيش / اسپري فيكساتور

طرح دكوپاز ( دستمال كاغذي / طرح كاغذي/ كاغذ ترانسفر) – خريد دستمال كاغذي طرح دار / خريد كاغذ ترانسفر

رنگ اكريليك-لينك خريد رنگ اكريليك

قلم مو

روزنامه باطله براي پهن كردن زير كار

لفاف پلاستيكي

نكته براي خريد لوازم هنري

دقت كنيد كه مقدار چسب دكوپاژ و وارنيش يا رنگ اكريليك خريداري شده صرفا براي يك پروژه نيست و براي چندين پروژه هنري كفايت مي كند

براي شروع ، تكه هاي تصاوير مورد نظرتان را از دستمال كاغذي گل دار با دقت قيچي كنيد و از سه لايه دستمال، لايه رويي را جدا كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۸:۵۷:۳۳ | چيد آذين
،

نقاشي روي سنگ

نقاشي روي سنگ

تابستان فرا رسيده است و حتما بسياري از شما براي تفريح به رودخانه هاي اطرافتان سري مي زنيد اين دفعه سعي كنيد تعدادي سنگ هاي صاف كف رودخانه را نيز جمع كنيد و با خودتان بياوريد تا بتوانيد تابلوهايي با سنگ براي خود درست كنيد البته سعي كنيد سنگ هايي را انتخاب كنيد كه سطحي كاملا صاف داشته باشند و اگر به نگاه كردن به سنگ تصويري به ذهنتان بيايد حتما كاردستي زيباتري خواهيد ساخت. حالا كافيست كه روزنامه اي زير دستتان پهن كنيد تا هيچ جا را رنگي و كثيف نكنيد و با رنگ هاي اكريليك كه شفافيت خوبي دارند و با مثل آب رنگ كار مي كنند سنگ هايتان را رنگ آميزي كنيد. هرچقدر خلاقيت بيش تري در زمينه شكل سنگ و طرحي كه براي ان انتخاب مي كنيد نشان دهيد كارتان زيباتر خواهد شد.

نقاشي روي سنگ (11)نقاشي روي سنگ (12)نقاشي روي سنگ (3)نقاشي روي سنگ (9)

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۳۴:۲۶ | چيد آذين
،

تبديل تاريخ شمسي به قمري

تبديل تاريخ شمسي به قمري

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۳۳:۴۱ | چيد آذين
،

كاردستي با چوب بستني

كاردستي با چوب بستني

وسايل لازم

كاردستي

12 عدد چوب بستني

تخته سه لايي يا مقواي ماكت سازي

عقربه هاي ساعت و يك درب بطري

اره مويي

رنگ هاي آكروليك

چسب چوب

شيوه ساخت:

گام اول: ابتدا چوب هاي بستني را كه قبلا تميز كرده ايد با رنگ هاي دلخواه خود رنگ آميزي كنيد.

گام دوم: براي بدنه ساعت ديواري مي توانيد از مقواي ماكت سازي استفاده كنيد يا اگر بخواهيد كاردستي شما استحكام بيشتري داشته باشد از تخته سه لايي استفاده كنيد . در هر صورت ابتدا دايره اي با قطر دلخواه روي تخته يا مقوا رسم كنيد. براي اين كار مي توانيد از پرگار استفاده كنيد يا اگر دايره بزرگ تري مي خواهيد با استفاده از خط كش و گونيا آن را رسم كنيد.به خاطر داشته باشيد هر قدر قطر دايره بيشتر باشد ساعت شما بزرگ تر خواهد بود و اين كار به سليقه شما و دكور اتاقتان بستگي دارد.براي برش تخته سه لايي از اره مويي استفاده كننيد تا برش تخته ظريف تر باشد و پس از اتمام برش دور تخته را با سمباده نرم كنيد. سپس با رنگ سفيد آن را رنگ آميزي كنيد و نقطه وسط ساعت را با ميخ سوراخ كنيد و 12 شعاع آن را مشخص كنيد.

كاردستي

كاردستي

كاردستي5

كاردستي3

گام سوم: چوب بستني هايي را كه به رنگ هاي مختلف رنگ آميزي كرديد با استفاده از چسب چوب روي شعاع هاي ساعت بچسبانيد و اجازه دهيد تا خشك شود.

كاردستي6گام چهارم: درب بطري را به وسيله يك درفش داغ سوراخ كنيد و با چسب محكم پشت صفحه ساعت بچسبانيد.به اين وسيله مي توانيد ساعت را به ديوار آويزان كنيد.

كاردستي7

گام پنجم: براي شماره هاي ساعت از اجسام مختلف مي توانيد استفاده كنيد . ما در اين جا از فوم استفاده كرديم اما شما مي توانيد از دكمه هاي بزرگ رنگي ، قطعات چوب يا هر چيز دلخواهي استفاده كنيد . فوم ها را به صورت دايره هاي كوچك بريده و پس از نوشتن شماره هاي 1 تا 12 روي آن ها به رنگ دل خواه رنگ آميزي كنيد.

كاردستي9

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۳۲:۳۲ | چيد آذين
،

هنر شفاف انديشيدن

كتاب هنر شفاف انديشيدن نوشته: رولف دوبلي نشر: چشمه با ترجمه: عادل فردوسي پور، بهزاد توكلي و علي شهروز در ۱۰۸ صفحه با اشاره به تمامي ۹۹ خطاي مطرح شده در كتاب كتاب « هنر شفاف انديشيدن» كتابي است با مضمون جامعه شناسي، روان شناسي و خودشناسي؛ كه توسط يك رمان نويس و اقتصاددان سويسي (رولف دوبلي) نوشته شده و عادل فردوسي پور به همراه دو نفر ديگر آن را ترجمه كرده اند.

مطالب مرتبط:

كتابخانه كوچك

كتاب درباره اشتباهاتي است كه انجام داده ايم، ولي نبايد انجام مي داديم. اشتباهاتي كه انجام دادنشان نارواست لاكن به دليل عدم آشنايي به اين اشتباهات روزانه به دفعات در زندگي ما تكرار مي شوند. در كتاب به ۹۹ خطا اشاره شده است كه به زعم خود نويسنده اين تعداد خطا كامل نبوده و مي توان به آن ها فزود و صد البته بايد دانست كه خطاهاي موجود در اكثر موارد با ديگر خطاها هم پوشاني هايي را خواهند داشت. بعد از مطالعه و البته خودداري از انجام خطاهاي ذكر شده مي توانيم ذهن و زندگي شفاف تري داشته باشيم و مسائل را با ديدي متفاوت از قبل بنگريم.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۰:۳۹ | چيد آذين
،

ساز قانون

ساز قانون يكي از قديمي ترين سازهاي ايران است،كه در ايران هنوز بعضي ها آن را نمي شناسند .اما در بعضي از كشورهاي ديگر مانند : تركيه،‌عراق ، عربستان و...يكي از معروف ترين سازها است

بعضي ها معتقدهستند ساز قانون متعلق به فارابي بوده ، بعضي هاي ديگر هم مي گويند در قرن ششمهجريدر خراسان و يا در موصل (يكي از شهر هاي عراق امروزي) پيداشده است ، اما سرمنشا اصلي پيدايش ساز قانون مانند بعضي از ساز هاي ديگر پنهان مانده است.

اين ساز داراي يك جعبهٔ چوبي به شكل ذوزنقه‌است كه به وسيلهٔ دو انگشت سبابه و دو مضراب (كه ميان حلقه‌اي كه به انگشت كرده‌اند و خود انگشت قرار مي‌گيرند) نواخته مي‌شود.

از لحاظ دسته بندي سازها قانون جزء سازهاي زهي مضرابي است سيمها از رودهٔ گوسفند يا نوعي نايلون ساخته شده، كه به دور گوشيهايي كه وضع ستوني دارند، پيچيده مي‌شوند.

معروف ترين نوازنده ي قانون

 1312052365

 قانون را ابتدا استاد مهدي مفتاح به موسيقي ايران وارد كرد. بعد از قرن‌ها كه اين ساز در موسيقي ايراني حضوري نداشت. اما تا سال‌هاي سال، نام «قانون» و «سيمين» با هم برده مي‌شد. سهم مهم هنر خانم سيمين آقا‌رضي در شناساندن اين ساز فراموش نمي‌شود.

سيمين آقارضي در پانزدهم آذر ماه سال1317 در تهران و در خانواده اي هنر دوست و هنر پرور زاده شد. او با بهره گيري از آموزش هاي هنرمند فقيد محمود ذوالفنون،رديف هاي ويولن را به طور كامل نزد استاد زنده ياد ابوالحسن خان صبا آموخت.و.پيانو را نزد استاد جواد معروفي،قانون را نزد استاد مهدي مفتاح،آواز را از استاد غلامحسين بنان و تنبك را نزد استاد حسين تهراني فراگرفت.علاوه بر سازهاي نامبرده وي با نواختن رباب،بربط،قيچك و كمانچه نيز آشنايي كامل داشت. . از سال 1341 اركستري را به نام (اركستر سيمين)بنياد نهاد.آهنگ هاي اين اركستر را خود مي ساخت وتكنوازي هاي آن را هم خود مي نواخت.در اواخر دهه چهل به عنوان تكنواز قانون به استخدام راديو درآمد و در اركسترهاي بزرگي مانند گلها،سازهاي ملي و...مشاركتي پربار داشت.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۱:۵۳ | چيد آذين
،

دايناسور

اختصاصي نشريه اينترنتي نوجوان ها

آيا مي دانيد چرا نامشان را دايناسور گذاشتند؟ چطور انسان ها در مورد دايناسورها اطلاعات بدست مي آورند؟

مطلب امروز حقايق جالب توجهي را در مورد دايناسورها براي شما فاش مي كند.

اولين چيزي كه شايد دانستنش براي شما نوجوانان عزيز جالب باشد اين است كه كلمه دايناسور يعني چه؟

كلمه دايناسور يك كلمه يوناني و به معناي "مارمولك وحشتناك " است. در سال 1842 ريچارد اوون اين واژه را وارد زبان انكليسي كرد و هدفش نه براي ظاهر وحشتناكشان بلكه براي اندازه شگفت انگيز دايناسورها بود.

دايناسورها مدت 160 ميليون سال روي زمين حكمفرمايي كردند. دوران زندگي دايناسورها از دوره ترياس شروع شد كه در حدود 230 ميليون سال پيش بوده است و در دوران ژوراسيك ادامه داشت و در دوره كرتاس به پايان رسيد كه در حدود 65 سال پيش بوده است.

دوره سالي بين 250 ميليون سال پيش تا 65 ميليون سال پيش به عنوان دوره مزوزوئيك ناميده مي شود. نام ديگر اين دوره "دوره دايناسورها" نام دارد چون حيات و انقراض اكثر دايناسورها در اين دوره زماني بوده است.

دانشمندان علت انقراض يكباره دايناسورها را شهاب سنگ عظيم يا فعاليت آتش فشاني بزرگ مي دانند.

دايناسورها انواع مختلف داشتند. برخي گوشت خوار بودند ولي اكثر دايناسورها گياه خوار بودند.

دسته گياه خواران به خاطر در امان بودن در برابر دسته گوشت خواران سلاح هاي خاصي داشتند. به عنوان مثال دم هاي آنها ميخ دار و سلسله مانند بوده است يا برخي از آنها در مقابل صورتشان سه شاخ داشتند تا بتوانند در مقابل خطر از خود دفاع كنند.

در كنار دايناسورها ، پرندگان و خزندگان نيز مي زيسته اند كه نمي توان آنها را در دسته دايناسورها جاي داد.

trexroar

دانستنيها

ادامهـ مطلبـ
| ۱۰ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۹:۴۶ | چيد آذين
،
چيد آذين
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 17
بازديد ديروز : 2
بازديد كل : 529

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان