چيد آذين

چيد آذين

عكاسي سايه

عكاسي از سايه

مهم ترين عامل براي يك عكس خوب، نور خوب است. بنابراين توجه به خورشيد و اطلاع از طلوع و غروب آن در فصل هاي مختلف براي يك عكاس مهم است اما اين بار به جاي توجه به سوژه ها مي خواهيم به سايه آن ها توجه بيش تري كنيم. سايه ها هم مي توانند از اشياء در برابر آفتاب به وجود آيند و هم مي توانند بر اثر پوشانده شدن سوژه در مقابل يك منبع نور مصنوعي ايجاد شده باشند. به هنگام عكاسي از سايه ها بايد يادمان باشد كه نور فلاش دوربين، سايه ها را از بين مي برد؛ پس بايد فلاش را خاموش كنيم. مجموعه زير عكس هاي زيبايي است كه سايه ها را موضوع عكس قرار داده اند.

عكاسي نور و سايه

عكاسي سايه ها

عكاسي سايه

 

Shadows.nojavanha (1)Shadows.nojavanha (5)Shadows.nojavanha (7)Shadows.nojavanha (8)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۴:۴۲ | چيد آذين
،

جلوه هاي عكاسي

جلوه هاي ويژه

آموزش عكاسي (1)

فيلترهاي گوناگوني در بازار وجود دارد كه به شما اين امكان را مي دهد كه جلوه هاي عكاسي را مانند محو كردن اطراف عكس و يا ستاره اي كردن چراغ ها و.... در عكس ايجاد كنيد اما هميشه نياز نيست براي چنين عكس هايي هزينه خريد فيلتر ها را بپردازيد بلكه با كمي ابتكار مي توانيد خودتان چنين فيلترهايي را بسازيد . براي آن كه دور تصويرتان محو به نظر بيايد مي توانيداز يك فيلتر uv استفاده كنيد .آموزش عكاسي (4)

عكاسي با وازلين

كافيست مقدار كرم دست وصورت و يا وازلين را اطراف فيلتر بماليد. يادتا ن باشد هرگز لنز اصلي دوربين را چرب نكنيد زيرا لنز آسيب مي بيند . حالا با اين فيلتر كه جلو لنز بسته شده عكاسي كتيد.

آموزش عكاسي (2)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۳:۲۰ | چيد آذين
،

عكاسي موضوعي

عكاسي موضوعي

يكي از جالب ترين موضوعاتي كه دور و بر همه ما فراوان است عكاسي از شغل هايمختلف است. در سفرها نيز اين موضوع مي تواند بسيار جالب باشد. شهرهاي مختلف شغل ها و بازارهاي مخصوص به خود را دارند كه نشان دهنده ويژگي هاي فرهنگي هر شهر است. تصاوير زير نمونه اي از عكاسي از شغل هاي مختلف است. شما نيز دست به كار شويد و مجموعه اي براي خود فراهم كنيد.عكاسي موضوعي (10)عكاسي موضوعي (7)عكاسي موضوعي (1)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۱:۴۹ | چيد آذين
،

بهترين لنز براي عكاسي منظره

لنز مناسب عكاسي طبيعت

انتخاب بهترين لنز براي عكاسي منظره، در ثبت تصويري زيباتر كمك مي كند. اگرچه با لنز كيت دوربين هم مي توانيد عكس هاي خوبي از منظره هاي مختلف بگيريد؛ اما براي خروجي بهتر، از گزينه هاي ديگر هم استفاده كنيد.

منظره يكي از محبوب ترين سوژه هاي عكاسي است. از هر پنجره اي به بيرون نگاه كنيد، سوژه اي براي عكاسي پيدا مي كنيد كه شايد يك منظره باشكوه نباشد؛ اما مي توان آن را به سوژه عكس تبديل كرد.

منظره ها دست يافتني ترين سوژه ها هستند. برخلاف پرتره ها يا سوژه هاي ورزشي كه به تجهيزات ويژه و گران قيمت نياز دارند، مي توانيد منظره را با هر دوربين يا هر لنزي ثبت كنيد.

آن چه از لنز مخصوص عكاسي منظره مي خواهيد
با تنظيمات مناسب، مي توانيد مناظر زيبايي ثبت كنيد؛ اما با در نظر گرفتن يك مجموعه تنظيمات و ويژگي ها مي توانيد لنز بهتري براي ثبت اين تصاوير پيدا كنيد. مي توانيد از يك لنز تله فوتوي ۲۰۰ ميلي متري استفاده كنيد؛ اما اين لنز مناسب ترين و انعطاف پذيرترين گزينه نيست. نكته ي كليدي در اينجا «انعطاف پذيري» است.

عكاسي منظره

منظره ها تنوع بيش تري نسبت به انسان ها دارند و ما دقيقا با اين تعريف منطبق هستيم؛ قد ما بين ۱۲۰ تا ۲۱۰ سانتي متر و وزن ما بين ۲۵ و ۱۸۰ كيلوگرم است. يك نما از قله اورست و گل هاي آفتاب گردان در يك منطقه بومي، هر دو منظره به شمار مي روند و هر دو از نظر عكاسي چالشي متفاوت هستند.

در واقع شما نياز به لنزي داريد كه در بسياري از موقعيت ها پاسخگو نيازهايتان باشد. براي مثال يك لنز زوم كه طيف وسيعي از فواصل كانوني مفيد را پوشش دهد.

منظره و فاصله ي كانوني

اغلب عكاس ها از لنزهاي وايد استفاده مي كنند. با لنز وايد مي توانيد بخش بيش تري از منظره را داخل يك كادر قرار دهيد. ميزان وايد بودن مورد نظر به سوژه هم بستگي دارد.

-بهترين لنز پرتره

لنز نرمال

اختلاف اندك در فاصله كانوني معمولا در فواصل كانوني كم تر خود را نشان مي دهند. تفاوت ميدان ديد بين فاصله كانوني ۲۰ و ۲۲ ميلي متر بيش تر از اختلاف بين فواصل ۱۰۰ و ۱۰۲ ميلي متر است. بنابراين لنز با فاصله ي كانوني كم تر مي توانند اختلاف عمده اي در نتيجه به وجود بياورد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۰:۳۱ | چيد آذين
،

مهره داران

خصوصيات مهره داران

World vertebrates-nojavanha (3)

مهره داران به چند گروه تقسيم مي شوند

مُهره داران يكي از بزرگ ترين زير شاخه هاي جانوران طنابدار هستند. جانوراني كه در اين مجموعه هستند يك رشته (نخاع) دارند كه در راستاي بدنشان به سمت پايين كشيده شده است. در مهره داران اين رشته به وسيله ي ستون مهره ها نگهداري مي شود. مهره داران بخش سترگي از جانواران استخوان دار را در بر مي گيرند و در بردارنده ي بزرگ ترين و باهوش ترين حيوانات جهان هستند. اين زيرشاخه بيش از ۶۴۰۰۰ گونه از مهره داران را در بر مي گيرد كه به ۷ رده تقسيم مي شوند: پستانداران، ماهي هاي غضروفي، ماهي هاي بدون آرواره، ماهي هاي استخواني، پرندگان، خزندگان و دوزيستان. مهره داران يك گروه بسيار جالب از حيوانات است. مهره داران تا حدي نه تنها به دليل اين كه ما با آن ها آشنا هستيم جالب هستند بلكه ما نيز جزء مهره داران هستيم. هومو ساپين كه اجداد انسان كنوني است نيز در دسته مهره داران قرار مي گيرد.World vertebrates-nojavanha (1)

مهره داران به چند قسمت تقسيم مي شوند

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۶:۳۲ | چيد آذين
،

تخم كبك

خواص تخم كبك

تخم كبك به رنگ سفيد مايل به زرد با لكه هاي كوچك قهوه اي است. اين لكه ها شكل و اندازه متنوع دارند. تخم اين پرنده بيضوي و دوكي شكل است و نوك تيز آن كاملاً مشخص مي باشد. وزن تخم از 16 تا25 گرم مي باشد. تخم كبك در مقايسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذايي بالاتري دارد.

-خواص تخم كبك براي كودكان

تخم كبك به علت درصد پروتئين زياد و درصد چربي كم مصارف فراواني داشته و براي درمان بعضي از بيماري ها مانند ضعف اعصاب، ناراحتي هاي رواني و بي خوابي موثر است. به دليل سريع الهضم بودن تخم كبك، از آن براي برطرف نمودن ضعف عمومي بدن، پرورش قواي فكري، تقويت قواي جنسي و تقويت دستگاه گوارش استفاده مي شود. تخم كبك براي كودكان، مادران باردار و شيرده، افراد مسن و كساني كه نياز به پروتئين با جذب بالا دارند بسيار مفيد مي باشد. تركيبات تخم كبك تقريباً شبيه تخم بلدرچين مي باشد بنابراين از لحاظ فسفر، آهن، ويتامين B1 (تيامين)، ويتامين B2(ريبوفلاوين) بسيار غني مي باشد. وزن و اندازه تخم كبك حدود 1.5 برابر تخم بلدرچين و حدود يك سوم تخم مرغ مي باشد. تخم كبك به دليل خصوصيات ژنتيكي كبك و شرايط پرورش بسيار خوش طعم، لذيذ و مقوي است.

فوايد تخم كبك

انواع اسيدهاي آمينه كمياب كه در ساير منابع پروتئيني محدود مي باشند، در تخم اين پرنده به وفور وجود دارد. به همين دليل پزشكان براي افراد مسن كه احتياج به ترميم سلول هاي از دست رفته بافت هاي خود دارند و براي حفظ و بازيابي سلامت و شادابي ايشان، مصرف تخم كبك را تجويز مي نمايند. از طرف ديگر وجود عناصر معدني كمياب و ويتامين هاي مورد نياز بدن در تخم اين پرنده آن را به دارويي معجزه آسا براي درمان امراض صعب العلاجي همچون آسم، تشنج، فشار خون، ضعف اعصاب و يا حتي در ناراحتي هاي رواني و عقب افتادگي هاي جسمي و همچنين بي خوابي تبديل كرده است. به هر حال تخم كبك براي كودكان رشد سريع و صحيح، براي نوجوانان هيجان و جنب و جوش، براي جوانان نشاط، براي ميانسالان تندرستي و اطمينان و براي كهن سالان سلامت مجدد و تمديد قوا و شادابي را به ارمغان مي آورد. تخم كبك از لحاظ تركيبات بسيار متناسب با نيازهاي بدن انسان بوده و مصرف چند عدد از آن در روز مي تواند بيش تر احتياجات غذايي بدن را تامين كند. 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۴:۴۴ | چيد آذين
،

عكس شمع

عكس شمع%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D8%B4%D9%85%D8%B9

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۳:۲۲ | چيد آذين
،

داستان عيد نوروز

داستان عيد نوروز

شنبه 15 ارديبهشت 1397 ساعت 09:04

%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87-%d9%87%d9%81%d8%aa-%d8%b3%db%8c%d9%86%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87-%d9%87%d9%81%d8%aa-%d8%b3%db%8c%d9%86

داستان در مورد عيد نوروز

اگر كمي اهل ادبيات باشيد مي دانيد كه سهم مهمي از ديوان هاي اشعار و كتاب هاي مشهور ادبي ما به توصيف بهار و وصف جشن هاي نوروزي اختصاص دارد، چيزي كه ما آن را به عنوان بهاريه مي شناسيم. نوروز با تمام آداب مفصلش، در شعر شاعران توصيف شده و شرح مراسم و آيين هايش در كتاب ها آمده و روايت ها و داستان هاي بسيار دارد. اما در ادبيات معاصر ما بخصوص در ادبيات داستاني، گويا نويسندگان با روايت داستان عيد نوروز قهر كرده اند و با اين كه اين آيين كهن مي تواند بستر خلق هاي ادبي فراواني باشد، در مورد آن دريغ شده است.

با اين حال اشاره هاي مختصري هم به عيد نوروز در بعضي از داستان هاي ما هست و اگر اهل خواندن داستان باشيد حتما به آن ها برخورده ايد. در اين نوشته به آثار چند نويسنده مشهور معاصر مي پردازيم كه عيد را دستمايه كارشان قرار داده اند. اگر اهل ادبيات هستيد و دلتان مي خواهد در نوروز كتابي با حال و هواي اين روزها بخوانيد، اين داستان ها را به ياد داشته باشيد.

ديد و بازديد به رسم دهه 30

كتاب داستان عيد نوروز

معروف ترين داستان عيد نوروز سخن گفته شده، داستان «ديد و بازديد» جلال آل احمد است. اين كتاب عنوان نخستين مجموعه داستان منتشر شده از اين نويسنده هم هست كه در سال1326 چاپ شد. داستان ديد و بازديد به پايان بندي خوبش مشهور است و در آن از رفتار مردم آن دوران(كه شايد هنوز هم ته مانده هاي آن وجود داشته باشد) در برگزاري مراسم نوروز و عادت هاي آن ها انتقاد شده است. اين سبك، يعني همين انتقادهاي اجتماعي، سنتي بود كه در آثار ديگر نويسندگان آن دوران هم وجود داشت. البته در اين داستان به عادت هاي خوب مردم هم برمي خوريد؛ بخصوص آن جا كه خانم بزرگ به رسم عيدي، اسكناسي كف دست راوي مي گذارد و جيب هايش را از نقل و شيريني و گندم و شاهدانه پر مي كند. البته در همين داستان به نويسندگاني هم برمي خوريد كه در روزهاي آخر اسفند آگهي مي كردند تعطيلات نوروز به سفر خواهند رفت و از ديدار دوستان محرومند: «تبريكات صميمانه ام را در اين نوروز ملي باستاني به خدمت تمام دوستاني كه همه ساله سرافراز مي فرمودند تقديم داشته و در ضمن خبر مسافرت چند روزه خود را به نواحي جنوب اعلام مي دارم.

از اين جهت با هزار تاسف و پشيماني از پذيرفتن و درك حضور دوستان در ايام نوروز معذور و اميد است كه....»

خانم نويسنده نوروز دوست

داستان كوتاه خوان ها، اگر آثار سيمين دانشور همسر جلال آل احمد را خوانده باشند، داستان عيد ايراني ها را به ياد دارند. اين داستان يكي از معدود داستان هايي است كه به شكل خاص به يكي از آيين هاي نوروزي مي پردازد. داستان عيد ايراني ها در كتاب «شهري چون بهشت» منتشر شده است كه داستان هاي خواندني ديگري هم دارد. اما عيد​​​​​دايراني ها، به يك عنصر نوروزي كه حالا ديگر رو به زوال است، يعني ـ حاجي فيروز ـ مي پردازد. در اين داستان 2 كودك آمريكايي، با يك حاجي فيروز مواجه شده اند و جنبه هايي از فرهنگ ايراني در آن زمان و شرايط اجتماعي دوران در اين داستان نمايانده مي شود: «تد و جان با ماشين مدرسه به خانه برمي گشتند. ماشين سر دوراهي نرسيده به قلهك ترمز مي كرد و آن ها پياده مي شدند و تا خانه شان چندان راهي نبود. يك روز نرسيده به دو راهي مرد سياهي را ديدند كه روي كنده درختي كه شاخه هايش را زده بودند ايستاده. اگر وقتي ماشين بچه ها رد مي شد مرد سياه سلام نظامي نداده بود، هرگز به فكرشان نمي رسيد كه مجسمه نيست.

وقتي ماشين مدرسه ترمز كرد، تد و جان برگشتند و رفتند سر وقت حاجي فيروز... روي هم رفته از همه چيز حاجي فيروز خوششان آمد. از لباس قرمز، از كلاه بوقي، از صورت سياه، از صداي دايره زنگي و از آوازش و بعد از كنجكاوي زياد فهميدند كه حاجي فيروز پيش از عيد ايراني ها پيدايش مي شود، اما هنوز زمستان بود و حاجي فيروز آمده بود. پس چرا آمده بود؟ و باز كنجكاوي...و به اين نتيجه رسيدند كه حاجي فيروز گاهي آب حوض مي كشد، گاهي برف پارو مي كند و پيش از عيد حاجي فيروز مي شود.شايد يك زمستان اصلا برف نيايد. شايد هيچ كس آب حوض خود را خالي نكند. مخصوصا زمستان و آب يخ زده حوض.»

البته سيمين دانشور در رمان جزيره سرگرداني هم يك فصل را اساسا به نوروز اختصاص مي دهد. در آن فصل راوي به شرح و وصف آداب نوروزي براي خارجياني مي پردازد كه در جشن نوروز حضور يافته اند.

داستان نويسي در مورد عيد نوروز

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۱:۳۶ | چيد آذين
،

دلتنگي يعني

دلتنگي يعني چه

Homesickد

دلتنگي يعني اشك هايي كه آه مي شوند

دلتنگي يني

قلبت درد مي كند و مي سوزد

آه آتشين مي كشي و فريادت هم آه مي شود

اشك هايت هم آه مي شود

آسمان هم نمكدان زخم هاي قلبت

دلتنگي يعني

ثانيه هاي مات شده

لحظه هاي جادو شده

و هر تپش قلبت كه به جاي مرگ

به او نزديكتر مي شود.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۰:۱۰ | چيد آذين
،

ستاره دنباله دار

به ستاره دنباله دار چه مي گويند

اcomet.nojavanha (1)

ستاره دنباله دار كه در ميان اشياء موجود در آسمان شب، درخشان ترين و كمياب ترين مي باشد، حجمي يخي است كه از گاز يا گرد و غبار پوشيده شده است. تحقيقات اخير از ظاهر آن ها باعث شده تا دانشمندان از واژه توپ هاي كثيف برفي برايشان استفاده كنند. تاكنون 4000 ستاره دنباله دار توسط ستاره شناسان و محققان علم نجوم كشف شده است كه البته شواهد نشان مي دهد اين رقم ممكن است به صدها ميليون ستاره هم برسد. مشخصات و ويژگي هاي ستاره دنباله دار : اين جرم آسماني حاوي يخ، دي اكسيدكربن، آمونياك و متان مي باشد. اندازه و اشكال آن ها متفاوت است اما همه آن ها شكلي نامنظم دارند و به همين علت تنها 4 درصد از نوري را كه به آن ها تابيده مي شود، منعكس مي كنند. در سال 2011 دانشمندان كشف كردند آب تشكيل دهنده اين ستاره ها تركيب شيميايي بسيار شبيه به آب اقيانوس هاي زمين دارد. برخي از محققان مي گويند ممكن است ميلياردها سال پيش آب و برخي مواد آلي توسط ستاره هاي دنباله دار به زمين آورده شده باشند و زمين را تبديل به محلي براي زندگي كرده باشند. چيزي كه ما به شكل دم ستاره مي بينيم به وسيله نور و باد خورشيدي به وجود مي آيد. در اصل زماني كه ستاره از محل تولد و زندگي خود به سمت داخلي منظومه شمسي حركت مي كند، دنباله دار مي شود. پهناي دم بسياري از ستاره هاي دنباله دار به 16 كيلومتر هم مي رسد. البته برخي از آن ها نزديك به 6/1 ميليون كيلومتر گستردگي دارند. بعضي از اين ستاره ها هم دمي به طول 160 كيلومتر دارند. اجزاء ستاره دنباله دار:comet.nojavanha (2)

به ستاره دنباله دار گفته ميشود

هر ستاره دنباله دار هسته اي دارد كه در بيش تر مواقع كوچك و از جنس سنگ مي باشد. در اطراف هر كدام از آن ها اتمسفر جداگانه اي وجود دارد كه توده اي ابر مانند را درست مي كند كه كما ناميده مي شود. دنباله اين ستاره ها از گاز و گرد و غبار تشكيل شده است. مي دانستيد ستاره دنباله دار 2 دنباله دارد؟ و چرا؟ درست متوجه شديد، برخلاف تصور عام كه فكر مي كنند ستاره دنباله دار يك دنباله دارد، دارا ي 2 دنباله رنگي است. البته رنگ اين دنباله ها با چشم غيرمسلح قابل تشخيص نمي باشد. تفاوت رنگ آن ها به خاطر ذرات تشكيل دهنده شان مي باشد. همان طور كه در عكس بالا مي بينيد دنباله آبي رنگ از گازهاي يونيزه شده تشكيل شده است و قسمت اعظم دنباله روشن تر را گرد و غبار تشكيل مي دهد. آيا دنباله ستاره هميشه در پشت سرش است؟comet.nojavanha (3)

ستاره دنباله دار چيست

خير، علي رغم تصور عام كه فكر مي كنند ستاره دنباله دار هميشه ستاره اي است با دم درخشان در پشت سر، گاهي اوقات اين دم در جلوي ستاره تشكيل مي شود. همان طور كه در بالا گفته شد دم ستاره در واقع غبار حاصل از ذوب شدن يخ ستاره بر اثر گرما و اشعه خورشيد به صورت نور و بادهاي خورشيدي است كه دنباله درخشاني را براي ستاره تشكيل مي دهد. حال اگر حركت ستاره به سمت خورشيد باشد، دنباله آن در پشت سرش تشكيل مي شود ولي اگر از خورشيد دور بشود، اين دنباله در مقابل آن درست خواهد شد.

comet.nojavanha (4)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۶:۳۲ | چيد آذين
،
چيد آذين
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 28
بازديد ديروز : 14
بازديد كل : 1891

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان