چيد آذين

چيد آذين

شيرين بينا

شيرين بينا را سالهاست در نقش هاي زني آرام و مادري مهربان مي بينيم. سريال هاي مسافري از هند و كمكم كن ( قاسم جعفري) مجموعه هايي بودند كه در تثبيت اين كليشه و همچنين مشهور شدنش سهم مهمي داشتند، هر چند او حضور در مجموعه هاي تلويزيوني را از سال ها قبل و با بازي در يكي از قسمت هاي مجموعه «كاراگاه»فرهنگي 1 ( حسن هدايت) آغاز كرده بود. بينا كه متولد آذربايجان شرقي است علاوه بر بازيگري در نوشتن فيلم نامه « ديوار» با محمد علي طالبي همكاري داشته و فيلم كوتاهي به نام « نقش عشق» را ساخته كه جزو فيلم هاي برگزيده جشنواره سوم كوثر شناخته شده است. بينا ساعتي مهمان «نوجوانها» بود. مخاطب شما را بيشتر در نقش مادر و خواهر هاي مهربان و دلسوز مي شناسد؛ نگران نيستيد كه نقش هاي خود را تكرار كنيد؟ بله همين طور است و به همين دليل كار نمي كنم، چون نقش هاي كليشه اي و تكراري به من پيشنهاد مي شود. پيشنهاد هايي كه به من مي شود همه در يك حد و اندازه است؛ به طور مثال نقش مادر فداكار و خانه دار پيشنهاد مي شود كه قبول نمي كنم و تصور مي كنم همه فهميده اند كه علاقه ندارم نقش هاي تكراري بازي كنم. كارگردان ها و عواملي كه از بازيگران براي كار دعوت مي كنند بايد اين شجاعت را داشته باشند و به بازيگر اعتماد كنند زيرا يك بازيگر مي تواند در قالب هاي مختلفي مانند خاكستري، منفي و چند بعدي هم بازي كند، چون بازيگر است. بازيگر علاقه دارد در نقش ها و شخصيت هاي مختلف در قاب تصوير شود و خود را محك بزند و بتواند توانايي خود را به نمايش بگذارد. در حال حاضر به عنوان يك بازيگر تلويزيون از نحوه پخش سريال ها راضي هستيد؟ پخش هفتگي يا يك شب در ميان سريال ها به سياست گذارهاي عوامل تلويزيون است و آنها تصميم مي گيرند. به نظرم شايد عوامل دست اندر كار يك سريال علاقه داشته باشند كه سريالشان مدت طولاني روي آنتن باشد. به طور مثال هنگامي كه يك سريال هفتگي پخش مي شود يك سال روي آنتن است اما اگر يك شب در ميان باشد خيلي زود تمام مي شود و به فراموشي سپرده مي شود.پس بايد بگويم رضايت من زماني بايد بيان شود كه آثاري روي آنتن دارم و باز هم بستگي دارد كه چقدر يك اثر را دوست دارم. شما در سينما كم كار هستيد و در سينماي كودكان و نوجوانان كار هاي قشنگي با « محمد علي طالبي» انجام داده ايد؛ چرا اكنون كار نمي كنيد؟ توليدات سينماي كودكان و نوجوانان كم است، البته در گونه كودكان و نوجوانان براي بازي دعوت نشدم و اگر پيشنهاد داشته باشم به طور حتم براي نقش مادر خانه دار است، چون مي دانند من نقش مادري را كه نتواند پر قدرت و تاثير گذار باشد، بازي نمي كنم و دوست دارم زن توانمند و تاثير گذاري باشم. در حال حاضر به سينماي كودكان و نوجوانان توجه نمي شود داستان ها به سوي طنز بي محتوا گرايش پيدا كرده است. متاسفانه سليقه مخاطب را به سطح نازلي پايين آورده اند. تلويزيون و سينما برايم فرقي نمي كند و علاقه مندم در سينما كار كنم؛ البته اگر نقشي كه برايم نوشته شده جاي كار داشته باشد. در سينماي ما معمولاً براي نقش اول سراغ بازيگراني مي روند كه رسانه اي هستند و بازيگران را در حد نقش مكمل استفاده مي كنند. من پيشنهاد در اين زمينه زياد دارم اما گفته ام نقش فرعي سينما را بازي نمي كنم، زيرا ترجيح مي دهم نقش هاي اصلي و خوب تلويزيون را بازي كنم. حضور شما معمولا در مجموعه هاي اجتماعي- خانوادگي طي اين سالها مشهود بوده، چرا هيچ وقت سعي نكرديد متفاوت بازي كنيد؟ من معمولا براي كارهايم انتخاب نمي شوم بلكه انتخاب مي كنم. اين قضيه بيشتر به نوع توليدات ما بر مي گردد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۰۴:۰۶ | چيد آذين
،

فال رنگي

 

 

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۸:۵۳:۰۷ | چيد آذين
،

جدول سودوكو

سودوكو بازي سرگرم كننده و  علمي است كه چند سالي در كشور ما رواج يافته است اما اصل اين بازي از كشور ژاپن به كشورهاي ديگر راه يافته است. نام سودوكو برگرفته از يك جمله ژاپني SUUJI WA DOKUSHIN NI KAGIRU  به معناي (عددها بايد تنها باشند) است.

سودوكو  جدولي است كه از ۹ ستون عمودي و ۹ ستون افقي تشكيل شده است. كل جدول هم خودش  به ۹ ستون كوچك تر تقسيم مي‌شود. براي طرح  كردن وحل جدول سودوكو چند نكته بايد در نظر گرفته شود:

1- در هر سطر جدول بايد تمامي اعداد ۱ الي ۹ بدون تكرار قرار گيرد.

2- در هر ستون جدول بايد تمامي اعداد ۱ الي ۹ بدون تكرار قرار گيرد.

3- در هر ناحيه جدول بايد تمامي اعداد ۱ الي ۹ بدون تكرار قرار گيرد.

در اين كتاب 500 جدول به ترتيب آسان تا بسيار پيچيده قرار دارد. در هر مرحله 100 جدول وجود دارد كه شما مي توانيد به ترتيب از جدول هاي بسيار آسان شروع كنيد تا بعد از مهارت لازم به مراحل سخت تر برسيد اما اگر از  كساني هستيد كه با اين بازي آشنا هستند به راحتي مي توانيد به سراغ مرحله اي برويد كه فكر مي كنيد براي شما مناسب تر است. در پايان هر بخش نيز پاسخ صحيح جدول ها آمده است.

 

 

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۷:۲۹ | چيد آذين
،

رشته داروسازي

1) واحدهاي درسي و طول دوره تحصيل
پس از قبولي براي ورود به اين رشته، دانشجو مي بايست طي يك دوره حداقل پنج سال و نيمه، 209 واحد درسي را بگذراند. به اين صورت كه بعد از گذراندن 180 واحد درسي، موظف به قبولي در آزموني است كه هر ساله به صورت كشوري برگزار مي شود و پس از پذيرش در اين آزمون، امكان فعاليت دانشجويان به عنوان جايگزين مسئول فني در داروخانه ها، همزمان با ادامه تحصيل، وجود دارد.
در زير عناوين واحدهاي درسي ارائه شده در هر ترم، آمده است.

رشته داروسازي

يادگيري علم شيمي با واحد شيمي عمومي آغاز و در ترم هاي بعد، واحدهاي شيمي آلي و شيمي تجزيه، دانشجو را براي آموختن علم شيمي داروئي، كه از پايه هاي علم داروسازيست، آماده مي كند.
هدف از تدريس دروس تشريح و بافت شناسي، فيزيولوژي، ايمونولوژي، انگل شناسي و ميكروب شناسي نيز، ايجاد آمادگي ذهني كافي براي درك بهتر دروس فارماكولوژي و دارودرماني مي باشد. 
از ابتداي سال سوم، يادگيري علوم فارماكولوژي، فارماسيوتيك و فارماكوگنوزي آغاز مي شود.
علم فارماكولوژي به بررسي اثر داروها بر بدن و نحوه عملكرد آنها مي پردازد. فارماسيوتيكس و فيزيكال فارماسي مربوط به نحوه ساخت داروها در صنعت، مواد جانبي به كار رفته در اشكال مختلف داروها و علت كاربرد هر يك از آنها است. علم فارماكوگنوزي نيز، آشنايي با خواص داروئي گياهان است. اين علوم هر يك به شكل جامع از سال سوم تا انتهاي سال پنجم، تدريس مي شوند.
از واحدهاي درسي ديگر، آناليز دستگاهي است كه نحوه كار با دستگاه هاي شناسايي عناصر و مولكول ها و چگونگي تفسير داده هاي حاصل از كاربرد اين دستگاه ها را آموزش مي دهد.
آمار زيستي، روش هاي مطالعات آماري و آزمون هاي آماري مختلف و نحوه اجراي آنها در نرم افزارهاي مختلف را آموزش مي دهد.
همانند ساير رشته ها، در رشته داروسازي هم واحد درسي زبان تخصصي، جهت ارتقاي قدرت فهم متون تخصصي داروسازي و اخلاق حرفه اي براي يادگيري اصول كلي اخلاقي در اين حرفه، ارائه مي شود.
جمعيت و تنظيم خانواده جزء دروس عمومي است.
واحد مواد خوراكي و رژيم درماني، جهت يادگيري كليات مربوط به هرم غذايي و نيازهاي تغذيه اي بيماران تدريس مي شود.
فراورده هاي بيولوژيك، معرفي واكسن ها و پادتن هاست.
مديريت، مديريت خريد، فروش و واردات و صادرات فراورده هاي داروييست.
واژه شناسي، يادگيري معادل هاي انگليسي اصطلاحات رايج در داروسازيست.
از ترم هفتم، آموزش دارودرماني يا همان فارماكوتراپي آغاز مي شود كه اين علم، همه اطلاعات مورد نياز براي تجويز يك دارو؛ از جمله كاربرد دارو، زمان مصرف، عوارض جانبي، دوز لازم در هر بيماري، موارد منع مصرف و ... را در اختيار دانشجو قرار مي دهد.
بيوتكنولوژي، از دروسي است كه محتواي آن، بسيار به روز بوده و از روش هاي جديد براي ساخت داروها با استفاده از موجودات زنده و همچنين ساخت لوازم درماني به كمك موجودات زنده، مطالبي را ارائه مي دهد.
در ترم هشتم، آموزش شيمي داروئي آغاز مي شود كه بررسي نحوه اثر داروها بر بدن با توجه به ساختار شيميايي آنهاست.
همچنين كارآموزي در عرصه داروخانه، از ترم هشتم آغاز مي شود كه در حقيقت، شروع ايستادن دانشجو پشت گيشه داروخانه جهت آموختن فنون لازم جهت كار به عنوان مسئول فني داروخانه است.
سم شناسي(نظري و عملي) و كنترل مسموميت، همانطور كه از اسم آنها مشخص است، آشنايي با انواع سموم از جمله سموم شيميايي و بيولوژيك به كار رفته در جنگ ها، سموم به كار رفته در كشاورزي و ... و نحوه درمان افراد مسموم است.
كشت سلولي نحوه كشت سلولهاي زنده جهت انجام آزمايشات و تحقيقات پزشكي و كنترل ميكروبي، روش هاي آزمايشگاهي كنترل مواد دارويي و غذايي از جهت آلودگي هاي ميكروبي است.

 

 

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۱۶:۴۰ | چيد آذين
،

عكس سياه و سفيد

امروزه ديگر فيلم هاي سياه و سفيدي كه چندين سال پيش در همه جا فراوان بود به راحتي پيدا نمي شود و عكاسي با دوربين هاي ديجيتال و موبايل جاي عكاسي با فيلم را گرفته است اما جاذبه عكس هاي سياه و سفيد هرگز از بين نمي رود. همه دوربين هاي ديجيتال گزينه اي براي سياه و سفيد كردن عكس ها دارند و يا بعد از عكاسي به راحتي مي توانيد اين كار را در نرم افزار هاي ويرايش تصوير مانند فتوشاپ انجام دهيد اما براي خلق يك عكس خوب سياه و سفيد به نكات زير نيز توجه كنيد.

كنتراست بالا

بر خلاف عكس هاي زنگي كه كنتراست زياد در آن ها عكس را از بين مي برد در عكس هاي سياه وسفيد يكي از راه هاي برجسته تر كردن موضوع استفاده از كنتراست بالاي تصوير است به نحوي كه بخشي از عكس روشن تر و بخشي در سياهي فرو رود . اين اختلاف رنگ هاي سياه وسفيد اگر با موضوع مناسبي ايجاد شده باشد به راحتي مي تواند توجه بيننده را به عكس جلب كند.عكس سياه و سفيد (2)عكس سياه و سفيد (6)

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۷:۱۶:۱۷ | چيد آذين
،

سيامك گلشيري

سيامك گلشيري در بيست و دوم مرداد ماه 1347 در يك خانوادة فرهنگي در اصفهان متولد شد. دوران كودكي را در اصفهان سپري كرد و سپس در شش‌ سالگي به همراه خانواده، به سبب تغيير شغل پدر، به تهران مهاجرت كرد. بعد از انقلاب، در سال 1359، بار ديگر به اصفهان بازگشت. در اواخر دوران دبيرستان به فعاليت‌هاي نمايشي روي آورد و چندين نمايشنامه را روي صحنه برد. با پايان اين دوران تحصيلي،  اين فعاليت ها هم قطع شد. پس از آن به خدمت سربازي اعزام شد و از آنجا كه تنها پسر خانواده بود، از رفتن به جبهه معاف شد. او در اين دوران به فراگرفتن زبان آلماني روي آورد. پس از پايان اين دوران،  در سال 1369، تحصيلات خود را در رشتة زبان آلماني آغاز كرد. در اين دوران به تدريج نه‌تنها به ادبيات آلمان، كه به ادبيات تمامي جهان علاقه مند شد و در كنار خواندن آثار نويسندگان آلماني،  به مطالعة آثار مشهور ادبيات جهان نيز پرداخت. در سال 1375، پس از نوشتن رساله‌اي با عنوانداستان كوتاه در آلمان، پس از جنگ جهاني دوم، موفق به گرفتن درجة فوق ليسانس زبان و ادبيات آلماني شد.  گلشيري فعاليت ادبي‌اش را از سال 1370 آغاز كرد. اولين داستان كوتاه او به نام «يك شب، ديروقت» در سال 1373، در مجلة آدينه به چاپ رسيد و پس از آن داستان‌هاي زيادي در مجلات مختلف ادبي، نظير آدينه، گردون، دوران، كارنامه، زنده رود، زنان، كلك و چندين و چند مقاله در روزنامه‌هاي مختلف به چاپ رساند و سرانجام در 1377 اولين مجموعه‌داستانش با عنوان از عشق و مرگ منتشر شد.  بيشتر داستان‌هاي گلشيري در ايران معاصر و به ويژه تهران معاصر اتفاق مي افتند و با نگاه كاملاً رئاليستي به انسان معاصر و رابطه‌اش با جامعة معاصر مي‌پردازند. از مشخصات داستان‌هاي او مي‌توان به صحنه‌هاي متعدد و نثر كاملاً بي‌طرفانه و خالي از صفت و قيد و نيز ديالوگ‌هاي بسيار اشاره كرد.  گلشيري تا كنون پنج بار موفق به دريافت جايزه و بيش از ده بار نامزد جوايز مختلف ادبي بوده است. او بيش از ده سال است كه در دانشگاه‌ها و مراكز مختلف به تدريس داستان نويسي مشغول است. برخي از آثار : رمان نوجوان

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۹:۰۴ | چيد آذين
،

تبديل تاريخ هجري به ميلادي

تبديل تاريخ هجري به ميلادي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۸:۴۰ | چيد آذين
،

گور خر

خط ميخي باستاني كه در منطقه بين النهرين ابداع شد بعدها به وسيله هخامنشيان به عنوان خطي رسمي در تمامي كشور بزرگ ايران گسترش يافت. هر چند كه در نيمه حكومت هخامنشيان اين خط  كنار گذاشته شد. امروزه تنها نمونه هايي از خط ميخي بر ديواره هاي كاخ هاي تخت جمشيد، پاسارگاد، شوش و همچنين سنگ نوشته هاي همدان و بيستون باقي مانده است. البته اشيايي نيز از دوران هخامنشيان كشف شده كه خط ميخي بر آن ها نقش شده و در موزه ها نگهداري مي شوند.

اما اين خط و زبان باستاني بيش از 2000 سال پيش از يادها رفته بود و خط و زبان هاي ديگري جايگزين آن شده بود و به همين دليل كسي راز نوشته هاي باستاني روي ديوارها را نمي دانست. از اين جهت مردم آن ها را رمز و يا نشاني  از گنج و.... مي دانستند و شايد از اين جهت نام كتيبه هخامنشي در همدان را گنج نامه نهاده بودند. با ورود جهانگردان اروپايي از دوره ي صفويه به ايران، تعدادي از آن ها به ديدن مناطق باستاني ايران نيز مي آمدند و نقاشي هايي از اين مناطق با خود به كشورشان مي بردند. بعضي از آن ها كنجكاو شدند تا با تهيه رونوشتي از اين خط ها راز آن را كشف كنند. مثلا جهانگردي آلماني به نام گروتفلد سعي كرد با مقايسه حروف ميخي با هم و از روي كلمه هايي كه تكرار شده بودند  كلمه (شاه) را بازخواني كند اما تا كشف كامل راز خط ميخي فاصله زيادي بود. بعدها يك نظامي انگليسي به نام سر هنري راولينسون كه براي ماموريتي نظامي به ايران آمده بود به خواندن خط ميخي علاقه مند شد. او در طي سفرش به مناطق مختلف ايران به كرمانشاه و منطقه بيستون رسيد. در دامنه كوه بيستون و تقريبا در ارتفاع 70 متري از سطح زمين مهم ترين كتيبه باقي مانده از داريوش هخامنشي نقش شده است. راه رسيده به كتيبه بسيار سخت و دشوار بود اما راولينسون با همه خطراتي كه او را تهديد مي كرد طي ده سال و در دفعات متعدد خود را به كتيبه رساند و رونوشت كاملي از آن تهيه كرد. او بعدها كار نظامي را رها كرد و به فعاليت هاي باستان شناسي پرداخت و بالاخره بعد از سال ها تلاش در سال 1846 موفق به خواندن كامل خط ميخي شد و به اين ترتيب رازهاي حكومت بزرگ هخامنشيان گشوده شد.

Cuneiform.nojavanha (3)

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۸:۰۵ | چيد آذين
،

خط ميخي

خط ميخي باستاني كه در منطقه بين النهرين ابداع شد بعدها به وسيله هخامنشيان به عنوان خطي رسمي در تمامي كشور بزرگ ايران گسترش يافت. هر چند كه در نيمه حكومت هخامنشيان اين خط  كنار گذاشته شد. امروزه تنها نمونه هايي از خط ميخي بر ديواره هاي كاخ هاي تخت جمشيد، پاسارگاد، شوش و همچنين سنگ نوشته هاي همدان و بيستون باقي مانده است. البته اشيايي نيز از دوران هخامنشيان كشف شده كه خط ميخي بر آن ها نقش شده و در موزه ها نگهداري مي شوند.

اما اين خط و زبان باستاني بيش از 2000 سال پيش از يادها رفته بود و خط و زبان هاي ديگري جايگزين آن شده بود و به همين دليل كسي راز نوشته هاي باستاني روي ديوارها را نمي دانست. از اين جهت مردم آن ها را رمز و يا نشاني  از گنج و.... مي دانستند و شايد از اين جهت نام كتيبه هخامنشي در همدان را گنج نامه نهاده بودند. با ورود جهانگردان اروپايي از دوره ي صفويه به ايران، تعدادي از آن ها به ديدن مناطق باستاني ايران نيز مي آمدند و نقاشي هايي از اين مناطق با خود به كشورشان مي بردند. بعضي از آن ها كنجكاو شدند تا با تهيه رونوشتي از اين خط ها راز آن را كشف كنند. مثلا جهانگردي آلماني به نام گروتفلد سعي كرد با مقايسه حروف ميخي با هم و از روي كلمه هايي كه تكرار شده بودند  كلمه (شاه) را بازخواني كند اما تا كشف كامل راز خط ميخي فاصله زيادي بود. بعدها يك نظامي انگليسي به نام سر هنري راولينسون كه براي ماموريتي نظامي به ايران آمده بود به خواندن خط ميخي علاقه مند شد. او در طي سفرش به مناطق مختلف ايران به كرمانشاه و منطقه بيستون رسيد. در دامنه كوه بيستون و تقريبا در ارتفاع 70 متري از سطح زمين مهم ترين كتيبه باقي مانده از داريوش هخامنشي نقش شده است. راه رسيده به كتيبه بسيار سخت و دشوار بود اما راولينسون با همه خطراتي كه او را تهديد مي كرد طي ده سال و در دفعات متعدد خود را به كتيبه رساند و رونوشت كاملي از آن تهيه كرد. او بعدها كار نظامي را رها كرد و به فعاليت هاي باستان شناسي پرداخت و بالاخره بعد از سال ها تلاش در سال 1846 موفق به خواندن كامل خط ميخي شد و به اين ترتيب رازهاي حكومت بزرگ هخامنشيان گشوده شد.

Cuneiform.nojavanha (3)

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۷:۲۹ | چيد آذين
،

كوسه

اگر چه كلمه كوسه ما را به ياد حمله ، دندان هاي مرگبار و .. مي اندازد ، اما جالب است بدانيد تعداد كوسه هاي خطرناك كمتر از آن چيزي است كه ما فكرش را مي كنيم !

علمي 

انواع مختلفي از كوسه ها وجود دارند. برخي از انواع كوسه ها عبارتند از:

 كوسه سفيد ، كوسه سرچكشي ، كوسه گاو نر ، كوسه ببري  ، كوسه ماكو و ...  .

علمي

علمي 

شايد تعجب كنيد اگر بدانيد كه در بدن كوسه ها حتي يك استخوان هم وجود ندارد. اسكلت بدن كوسه ها را غضروف ها تشكيل داده اند. غضروف  بدن كوسه مانند گوش ها و بيني انسان ، بافت انعطاف پذير و محكمي دارد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۶:۱۱ | چيد آذين
،
چيد آذين
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 20
بازديد ديروز : 16
بازديد كل : 233

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان