چيد آذين

چيد آذين

عكاسي

عكاسي يكي از لذت بخش ترين شاخه هاي هنر است. كساني كه اهل تفريح و ثبت كردن لحظه ها و حتي زيبايي هاي موجود در اطراف خود هستند معمولا انسان هاي خوش ذوق و سليقه هستند.
در وهله ي اول براي گرفتن عكسي خوب بايد با مفاهيم عكاسي يا  تكنيكهاي عكاسي كه شامل فاصله كانوني، ديافراگم، عمق ميدان، نسبت هاي ابعادي، تراز سفيدي، كادربندي و ... آشنا شويم .

خلاقيت يك بخش جدانشدني در هنر عكاسي است. هرچقدر ذوق بيشتري در اين زمينه داشته باشيد ميتوانيد عكسهاي خلاقانه بيشتري بگيريد و بيشترين تأثير را در مخاطب خود بگذاريد.
مثلا عكس هايي زيبا از كودكان خلق كنيم و يا در هر شرايطي اين خلاقيت را داشته باشيم. مثلا عكاسي به صورت شگفت انگيز يك نوع خلاقيت در عكاسي است.

گاهي براي خارق العاده ساختن عكس هايي كه گرفتيم لازم است با نرم افزارهاي ويرايش عكس مانند فتوشاپ آشنا باشيم كه بتوانيم عكسهاي فرا واقعيت بسازيم كه بسيار جالب و ديدني است.

يكي از شاخه هاي جذاب عكاسي ميتواند عكاسي از طبيعت باشد ما با ثبت كردن طبيعتي كه در آن زندگي ميكنيم يا حتي به طبيعت هايي كه سفر ميكنيم در واقع حس زيباي آن طبيعت را هميشه با خود خواهيم داشت.

گاهي براي تنوع و خاص شدن برخي از عكس ها ما عكاسي سياه و سفيد انجام ميدهيم كه زيبايي منحصر به فرد خود را دارد عكاسي سياه و سفيد همانطور كه گفته شد يكي از زيبا ترين شاخه هاي عكاسي است. اين عكس ها تركيبي از طيف سياه و سفيد هستند كه در زير آن ها سايه هاي خاكستري ايجاد مي شود. عكاسي سياه و سفيد شاخه اي از عكاسي است كه در آن، عنصر رنگ وجود ندارد و مي توان از آن براي ايجاد فضاهاي رمانتيك و رمزآلودي كه از عهده عكاسي رنگي خارج است استفاده كرد. اين نوع عكاسي با بهره گيري از سايه هاي قوي و طيف هاي خشن، سوژه را برجسته مي كند و انتقال حس و مفهوم عكس را بهتر مي كند

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۲:۰۱ | چيد آذين
،

عكاسي مادون قرمز

عكاسي مادون قرمز

نور مادون قرمز نوعي از امواج الكترومغناطيسي هستند كه بعد از برخورد با جسم باعث گرم شدن آن مي شوند و به همين خاطر است كه ما در برابر اشعه خورشيد احساس گرما مي كنيم. تابش فرو سرخ كه براي چشم ما نامرئي است چيزهايي را در عكس به ما نشان مي دهد كه با چشم عادي ديده نمي شود. دوربين هاي عكاسي و دوربين هاي دو چشمي كه با نور مادون قرمز كار مي كنند به عنوان دوربين ديد در شب استفاده نظامي فراواني دارند. نور مادون قرمز در وسايلي مانند كنترل تلويزيون، تلفن همراه و ... نيز كاربرد دارد. اما عكس هايي كه به كمك اشعه مادون قرمز تهيه مي شوند بسيار ديدني نيز هستند. براي اين گونه عكاسي در دوربين هاي آنالوگ نياز به فيلم مادون قرمز و فيلتر آن وجود داشت. در دوربين هاي ديجتال نيز با برداشتن بخشي كه اجازه ورود نور مادون قرمز را نمي دهد مي توان اين رشته عكاسي را دنبال كرد. عكس مادون قرمز دنيايي عجيب و متفاوت را در مقابل بيننده مي گذارد. عكس هاي زير با اين شيوه گرفته شده اند.عكاسي مادون قرمز (7)عكاسي مادون قرمز (6)عكاسي مادون قرمز (5)عكاسي مادون قرمز (4)عكاسي مادون قرمز (3)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۶:۴۸:۴۲ | چيد آذين
،

تقارن در عكاسي

تقارن در عكاسي

تقارن، چيزي است كه صحنه را در توازن و هارموني قرار مي دهد و تركيب بندي را براي چشم خوش آيندتر مي سازد. تقارن، اين المان مهم در تركيب بندي، تصاوير شما را چشم نوازتر خواهد كرد. در اين مطلب شاهد مجموعه اي از عكس خواهيد بود كه به طور جد متقارن هستند.

عكس هاي تقارن دار

عكس تقارن

تقارن در عكاسي (32)تقارن در عكاسي (31)تقارن در عكاسي (30)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۶:۴۷:۴۷ | چيد آذين
،

تايم لپس

عكاسي تايم لپس چيست

بسياري از وقايع در دنيا چنان آهسته اتفاق مي افتند كه با چشم معمولي نمي توان آن ها را پيگيري كرد مانند شكفتن گل ها ويا آب شدن برف ، جزر و مد و .... دنياي عكاسي ديجيتال اين امكان را فراهم كرده است كه بتوان از يك اتفاق در مدت زمان طولاني عكس هاي متعددي را بگيريم و همه را در عرض چند ثانيه مشاهده كنيم براي مثال دوربين را در مقابل يك غنچه گل بگذاريم و هر 30 ثانيه از آن عكس بگيريم بعد چند ساعت عكس هاي به دست آمده را كه تعدادشان نيز زياد است با نرم افزاري ويژه تبديل به عكس متحرك كرده و همه اين تغييرات را درعرض يك يا دودقيقه ببينيم. براي روشن تر شدن اين مفهوم تصويري را كه به شيوه تايم لپس از اولين لحظات زندگي زنبورها به وسيله عكاسي به نام آندوارما تهيه شده است ببنيد.

-تايم لپس چيست

تايم لپس يعني چه

تايم لپس چيست

تايم لپس

-تايم لپس چيست؟

ادامهـ مطلبـ
| ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۶:۴۶:۵۴ | چيد آذين
،

مثلث طلايي در عكاسي

نسبت طلايي در عكاسي

تركيب بندي هر عكس باعث مي شود كه بيننده نسبت به آن واكنش منفي و يا مثبت نشان دهد اما در همه قواعد كادربندي بهتر است سادگي و تعادل در عكس را در نظر داشته باشيم. يكي از قوانين كادربندي كه مي توانيم با توجه به آن عكس هاي جالبي بگيريم قانون مثلث طلايي در عكاسي است.

كادر بندي كودكانه

كادربندي (11)به طور فرضي مستطيلي را در نظر بگيريد و خطي از قطر آن رسم كنيد سپس از هر گوشه، خطي به اين قطر متصل كنيد به نحوي كه دو مثلث قائم الزاويه ايجاد شود حالا با اين الگوي ذهني سعي كنيد سوژه هايي را بيابيد كه بتوانيد قانون مثلث طلايي را براي آن در نظر بگيريد.

-كادر بندي به انگليسي

براي مثال اين سوژه را در نظر بگيريد با جلو وعقب بردن دوربين سعي كنيد آن چه را از منظره ياب مي بينيد با توجه به قانون گفته شده كارد بندي كنيد.

قانون مثلثي در عكاسي

كادربندي (1)نتيجه نهايي عكس زير خواهد شد كه بيش ترين توجه بيننده را به موضوع جلب مي كند. سعي كنيد با تمرين و عكاسي به توجه به قانون مثلث طلايي، اين قانون كادربندي را به خوبي فرا بگيريد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۶:۴۶:۰۸ | چيد آذين
،

عكاسي از گل

عكاسي از گل

اين نكات به شما كمك مي كند تا تصاويري زنده و زيبا از گل ها ثبت كنيد. شما براي عكاسي از گل ها و شكوفه ها نياز به لنز ماكرو يا لنز تله و يا فيلتر هاي كلوز آپ داريد تا بتوانيد كاملا به موضوع نزديك شويد اما اگر اين وسايل را در دست نداريد و يا مي خواهيد از دوربين تلفن همراه براي عكاسي استفاده كنيد مي توانيد از يك ذره بين و عدسي محدب نيز استفاده كنيد. عدسي را جلوي لنز دوربينتان بگيريد و عكاسي كنيد. با تجربه مي توانيد ميزان فاصله خود را با موضوع بدست بياوريد.

عكاسي با گل

1- عكاسي در روز ابري

ممكن است در روزهاي بهار ابرها آسمان را بپوشانند اما نگران نباشيد عكاسي گل ها در يك روز ابري نيز ممكن است. در روز ابري نور محيط نرم و يكنواخت است و اين به شما كمك مي كند تا عكس هايي بدون سايه هاي تند بگيريد.

گل

2- با نور پس زمينه گل ها را درخشان كنيد

زماني كه نور خورشيد از روبروي شما با زاويه 45 درجه مي تابد، شما گل ها و برگ ها را بسيار درخشان مي بينيد. بهترين زمان براي عكاسي در چنين موقعيتي تقريبا چند ساعت پس از طلوع و يا قبل از غروب خورشيد است.

گل

عكس گل زمينه سفيد

عكس گل با پس زمينه سفيد

3- ايجاد محافظ در مقابل باد

بزرگترين مزاحم به هنگام عكاسي از گل هاي بهاري وزش باد است. براي اينكه باد گل ها را حركت ندهد و عكس ها محو نشود زماني را كه باد نمي وزد براي عكاسي انتخاب كنيد ولي اگرمجبور شديد به هنگام وزش باد عكاسي كنيد به كمك نگه داشتن يك تكه مقوا در كنار گل ها آنها را از تكان خوردن محافظت كنيد. راه بهتر اين است كه گلدان را به فضايي سر پوشيده ببريد و آنجا عكاسي كنيد. عكس زير در اتاق گرفته شده و براي پس زمينه آن هم از يك تكه مقواي سفيد استفاده شده است.

گل

4- به گل ها نزديك شويد

 

 

همان طور كه گفتيم وسايلي مانند لنز تله، لنز ماكرو و فيلتر هاي كلوز آپ به ما كمك مي كند كه به گل ها نزديك ترشويم تا از نماي بسته بتوانيم از آنها عكس بگيريم. شما مي توانيد با كمك اين ابزار و يا يك عدسي محدب كه جلوي لنزتان قرار مي دهيد تا جايي كه ممكن است به موضوع نزديك شويد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۶:۴۵:۰۷ | چيد آذين
،

عكاسي جنگ

عكاسي جنگ

792c4aa270a0b63696f2965f6cecd6f3

عكاسي هنري فراگيراست كه خود را همچون پيچكي به همه زندگي بشر امروز پيچيده است ؛ اما اين بار انسان ها هستند كه به اين هنر نيازدارند و بدون آن شايد زندگي امروز دچار آسيب بزرگي خواهد شد . از اين جهت عكاسي چون درختي پرشاخه بر سر همه سايه افكنده است . عكاسي جنگ نيز يكي از پررونق ترين گونه هاي عكاسي است ؛ چون دنياي امروز ما پر از خشونت و درگيري است اما همه عكس هاي جنگي جاويد نمي مانند و حتي بسياري از عكاسان جنگ نيز سالم به خانه هايشان برنمي گردند .

رابرت كاپا يكي از معروفترين عكاسان جنگي بود كه از بسياري جنگ هاي آغاز قرن بيستم عكاسي كرد شهرت او بيشتر به خاطر عكاسي ازجنگ هاي داخلي اسپانيا ، جنگ دوم جهاني و .... است.

او بسياري از لحظات جنگ را جاودانه كرده و خشونت وزشتي اين درگيري ها را به ما نشان داده است عكسهاي زير از مشهورترين عكس هاي اوست .

630026_OhIBa93q

ffe90026d3

رابرت كاپا در سال 1945 در سن 45 سالگي در يكي از همين جنگ ها كشته شد .

عكاسان جنگ ايران وعراق

در ايران نيز با تجاوز وحشيانه نيروهاي عراقي به خاكمان همراه هزاران رزمنده اي كه اسلحه به دست گرفتند و براي دفاع رفتند تعدادي نيز وظيفه عكاسي و ثبت اين لحظات را برعهده گرفتند وحاصل كار آنان عكسهاي تكان دهنده اي شد كه امروز از آن جنگ باقي مانده است . مردم ايران وجهان با اين عكس ها از واقعيتي كه در جبهه ها مي گذشت خبر دار مي شدند ، يك عكس بيشتر از صدها نوشته و تحليل ، واقعيت را نشان مي داد .

از بين هزاران عكسي كه از رورهاي دفاع مقدس گرفته شدند ، عكس زير بسيار مورد توجه قرار گرفت كه اتفاقا موضوع آن نوجواني رزمنده است .

444

عكاس اين عكس آلفرد يعقوب زاده در يك خانواده نسبتا فرهنگي و از پدري ارمني و مادري آشوري متولد شدو با وقايع انقلاب ايران در سال 57 تحصيل در رشته طراحي داخلي را رها كرد و وارد دنياي عكاسي شد. او 3 سال در گروه جنگ هاي نامنظم شهيد دكتر چمران حضور داشت و براي رسانه هاي داخلي و خارجي عكاسي كرد. اين عكس نيز در روزهاي آغازين جنگ درسال 1359 ثبت شده است . وي 13سال در ميان مبارزان فلسطيني عليه اسرائيل عكاسي كرده است. يعقوب زاده از بحران هاي داخلي سومالي، افغانستان، ازبكستان، تاجيكستان، كوبا، هند، تركيه، روسيه، عراق، چين، چچن، سري لانكا، آمريكا و … لحظات تاريخي را ثبت كرده است.

عكسهاي زير نمونه اي از عكسهاي جنگ ايران وعراق است كه به وسيله عكاسان مختلف گرفته شده و به موضوع نوجوانان رزمنده پرداخته است.

نويسنده :جمال

 

15

19

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۷:۰۸ | چيد آذين
،

عكاسي سايه

عكاسي از سايه

مهم ترين عامل براي يك عكس خوب، نور خوب است. بنابراين توجه به خورشيد و اطلاع از طلوع و غروب آن در فصل هاي مختلف براي يك عكاس مهم است اما اين بار به جاي توجه به سوژه ها مي خواهيم به سايه آن ها توجه بيش تري كنيم. سايه ها هم مي توانند از اشياء در برابر آفتاب به وجود آيند و هم مي توانند بر اثر پوشانده شدن سوژه در مقابل يك منبع نور مصنوعي ايجاد شده باشند. به هنگام عكاسي از سايه ها بايد يادمان باشد كه نور فلاش دوربين، سايه ها را از بين مي برد؛ پس بايد فلاش را خاموش كنيم. مجموعه زير عكس هاي زيبايي است كه سايه ها را موضوع عكس قرار داده اند.

عكاسي نور و سايه

عكاسي سايه ها

عكاسي سايه

 

Shadows.nojavanha (1)Shadows.nojavanha (5)Shadows.nojavanha (7)Shadows.nojavanha (8)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۴:۴۲ | چيد آذين
،

جلوه هاي عكاسي

جلوه هاي ويژه

آموزش عكاسي (1)

فيلترهاي گوناگوني در بازار وجود دارد كه به شما اين امكان را مي دهد كه جلوه هاي عكاسي را مانند محو كردن اطراف عكس و يا ستاره اي كردن چراغ ها و.... در عكس ايجاد كنيد اما هميشه نياز نيست براي چنين عكس هايي هزينه خريد فيلتر ها را بپردازيد بلكه با كمي ابتكار مي توانيد خودتان چنين فيلترهايي را بسازيد . براي آن كه دور تصويرتان محو به نظر بيايد مي توانيداز يك فيلتر uv استفاده كنيد .آموزش عكاسي (4)

عكاسي با وازلين

كافيست مقدار كرم دست وصورت و يا وازلين را اطراف فيلتر بماليد. يادتا ن باشد هرگز لنز اصلي دوربين را چرب نكنيد زيرا لنز آسيب مي بيند . حالا با اين فيلتر كه جلو لنز بسته شده عكاسي كتيد.

آموزش عكاسي (2)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۳:۲۰ | چيد آذين
،

عكاسي موضوعي

عكاسي موضوعي

يكي از جالب ترين موضوعاتي كه دور و بر همه ما فراوان است عكاسي از شغل هايمختلف است. در سفرها نيز اين موضوع مي تواند بسيار جالب باشد. شهرهاي مختلف شغل ها و بازارهاي مخصوص به خود را دارند كه نشان دهنده ويژگي هاي فرهنگي هر شهر است. تصاوير زير نمونه اي از عكاسي از شغل هاي مختلف است. شما نيز دست به كار شويد و مجموعه اي براي خود فراهم كنيد.عكاسي موضوعي (10)عكاسي موضوعي (7)عكاسي موضوعي (1)

ادامهـ مطلبـ
| ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۱:۴۹ | چيد آذين
،
چيد آذين
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان